Інформаційна гігієна (рекомендації для учнів)

   У наш час дуже важливо бути озброєним знаннями стосовно суті та особливостей таких понять, як фейки, маніпулятивна інформація та пропаганда. Тому потрібно навчатися більш прискіпливо ставитися до отриманої інформації, перевіряти її на достовірність за допомогою різних ресурсів, вміти аналізувати, відрізняти якісні новини від фейків. У ситуації, що склалася сьогодні – це є надто актуальним, оскільки від цього залежить наше здоров’я. І не лише фізичне, а й психологічне, адже більшу частину свого соціального життя зараз ми проводимо саме в мережі Інтернет.
    Більшість інформації, що ми отримуємо, абсолютно нам не потрібна, тим паче жоден мозок із нею не справиться. Фейкові новини, "псевдолідери думок", різного роду реклама... Щодня ми піддаємось інформаційним маніпуляціям із тисяч джерел. Що з цим робити?
  • Приведіть до ладу свої соціальні мережі – відпишіться від тих людей, яких ви не знаєте. Це не лише відфільтрує вашу стрічку новин, але й сприятиме вашій безпеці.
  • Перегляньте налаштування в соціальних мережах, вказавши, які напрямки контенту бажаєте спостерігати в своїй стрічці новин.
  • Відключіть рекламу, якщо це можливо. Або реагуйте на неї, вказуючи, що вона вам не доречна.
  • Перевіряйте, хто є поширювачем новини, яка вас зацікавила. Намагайтеся знайти першоджерело. Адже чи є новина правдивою – залежить саме від того, на яких сторінках або якою особою вона висвітлена, чи є це офіційні сторінки та особи.
  • Спробуйте знайти будь-яке підтвердження новині з урахуванням числових даних  (часу, дати, статистик, номерів законів тощо) та особо-територіальних даних (прізвищ, імен, місцевості тощо).
  • Якщо новина вас зацікавила або стривожила, але детальної інформації знайти не можете, то поділіться своїми переживаннями з близькими, або з тими, хто на вашу думку може бути компетентний у даному питанні та намагайтеся разом з ними розібратися у правдивості факту.
    І, оскільки, більшу частину свого соціального життя ми проводимо зараз саме в мережі Інтернет, то давайте навчимося використовувати цей час з користю для себе. Пропонуємо декілька інтернет-платформ, що точно мають не лише корисну, а й цікаву достовірну інформацію:
EdEra:
ed-era.com - студія онлайн-освіти, що допоможе підготуватися до ЗНО, має велику кількість курсів як для учнів, так і для вчителів.
iLearn:
ilearn.org.ua - безкоштовна гейміфікована платформа з навчальними онлайн-курсами, тестами та вебінарами для всіх, хто бажає навчатися та успішно скласти ЗНО.
Prometheus:
prometheus.org.ua - платформа масових безкоштовних онлайн-курсів провідних викладачів, університетів та організацій світу.
ВУМ:
vumonline.ua - освітня ініціатива, що поширює ідеї і сприяє розвитку громадянської освіти в Україні та пропонує більше 30 сучасних тем для навчання та саморозвитку.
На Урок:
naurok.com.ua - онлайн-школа, де кожен може здобути знання, пройти різноманітні тести та підготуватися до екзаменів чи олімпіад.
Learning apps:
learningapps.org - платформа з інтерактивними завданнями різних рівнів: кросворди, пазли, вікторини.
Edex:
edx.org - онлайн-курси університетського рівня з широкого кола дисциплін для студентів всього світу, частина курсів – безкоштовні.
Google Digital Workshop:
learndigital.withgoogle.com - офіційні курси Google, що допоможуть розвинути ваші soft skills.
Alison:
alison.com - безкоштовна освітня онлайн-платформа з курсами для саморозвитку.

«Безпечна поведінка в інтернеті»

  Як безпечно спілкуватися в мережі.
Соціальні мережі
Соціальні мережі сприяють вашій творчості, дозволяють постійно контактувати з друзями, надають багато можливостей – обмінюватися і переглядати відео, фото, слухати музику. І все це в одному місці. Але як уникнути небезпек і отримати користь і задоволення від відвідування соціальних мереж?
Дехто дуже любить дивитися фільми і відеоролики, використовуючи, наприклад, YouTube, переглядаючи своє улюблене відео та спілкуються з тими, кому це теж подобається. Але пам’ятайте, що на подібних сайтах немає обмежувальної класифікації за віком (як у кінотеатрах) й інколи можна знайти фільм, що не підходить вам за віком. Якщо фільм тривожить вас, викликає почуття страху, роздратування, відчаю, сорому – не потрібно його дивитись. Можна поділитися своєю думкою з дорослими, які можуть звернутися зі скаргою до адміністрації сайту.

Зображення
Фотографії і фільми – важлива частина мережевого простору. Завжди гарно подумайте, перш ніж завантажити свої фотографії чи відео. Зображення залишаються на сайтах  надовго (інколи навіть після того, як ви їх видалили). Вони можуть бути скопійовані, відредаговані і використані де завгодно. Подумайте, чи хочете ви цього. Пам’ятайте, коли ви викладаєте щось у мережі, це стає доступним мільйонам людей в світі. Про що ви маєте подумати у першу чергу, коли оновлюєте свої сторінки у соціальних мережах? Про власну безпеку. Захистіть сторінки налаштуваннями приватності – так ви зможете контролювати тих, хто має доступ до вашої інформації.

Персональний профіль
Це джерело інформації про вас. Додавання деталей – цікавий і веселий процес, але краще утриматися від додавання деякої інформації. Дату народження, адресу, номер мобільного краще не публікувати.
Мільйони людей в усьому світі спілкуються у соціальних мережах. Переконайтесь, що ніхто не має доступу до персональних налаштувань ваших сторінок і сайтів.
І ще декілька порад:
- частіше перевіряйте персональні налаштування ваших сторінок, щоб захистити себе від небажаних контактів;
- попросіть друзів і членів родини повідомити вам, якщо вони помітили, що ви розмістили надто багато особистої інформації або неналежні фото, відео. Зі сторони це може бути більш помітно. Зберігайте паролі у таємниці;
- поважайте себе та інших у мережі;
- якщо відбулась якась неприємна ситуація, повідомте про це дорослих.
Пам’ятайте, що кіберзалякування і погрози з мережі неприпустимі! На це обов’язкового необхідно реагувати:
- повідомити адміністраторам сайту;
- зберегти повідомлення-погрозу як доказ;
- обов’язково поставити до відома дорослих.

Спілкування онлайн
Розмови з друзями завжди дозволять вам дізнатися останні новини. Електронна пошта, Skype, Qip – що вам більше до вподоби?
Ваше ім'я в сервісах для он-лайн спілкування має легко запам’ятовуватися, але це не повинно бути вашим реальним, повним іменем.

Повідомлення
Ви колись отримували від друзів неочікувані файли невідомого вам змісту? Двічі подумайте, перш ніж відкрити їх, вони можуть містити віруси. Якщо не впевнені, краще перепитайте друга про них по телефону або особисто.
У своїй електронній скриньці відкривайте лише повідомлення від тих людей, яких ви знаєте і яким довіряєте. Не забувайте прочитувати тему повідомлення. Якщо тема викликає підозри і не схожа на те, про що ви могли б поговорити з друзями, не відкривайте ніякі вкладення. Це можуть бути віруси.
Chainmails – повідомлення-ланцюжки, у яких просять переслати їх десятьом друзям, а інакше відбудеться щось неприємне, жахливе. Домовтесь з друзями не пересилати подібний спам. Якщо в таких повідомленнях міститься реальна загроза, поговоріть з дорослими.

Чати
Вони відкриті для всіх, ви можете говорити з кожним. Якщо ви спілкуєтесь в чатах, переконайтесь, що в них є модератори – люди, які слідкують за змістом спілкування. Будьте обережними і не повідомляйте особисту інформацію. Уникайте безпосередніх контактів з невідомими партнерами по спілкуванню. Якщо ви домовились з кимось про реальну зустріч, обов’язково повідомте про це дорослих.
Пам’ятайте: щоб ви не використовували для спілкування – мобільний телефон, комп’ютер тощо – правила безпеки завжди однакові.

Корисні онлайн-боти

   На жаль, кожного дня наші інтереси порушуються, і часто ми не знаємо що робити далі у таких випадках. Щохвилини може виникнути ситуація, коли ми стикаємося з проблемою і не знаємо як її вирішити. Не завжди хочеться поділитися цим з друзями та рідними, не завжди можна зрозуміти, до кого в першу чергу звернутися за допомогою.
  На сьогодні стрімко розвиваються новітні технології та створюються все можливі програми та додатки для зручності користування підлітків. І все більшої популярності набувають чат-боти.
  Освітній проєкт StopSexтинг запустив однойменний Telegram-бот, який допомагає захищати дітей від кіберзлочинів та сексуального насильства в інтернеті.
   StopSextingBot відповідає на питання про те, як діяти, якщо вас просять надіслати інтимні фото. Також бот підкаже, що робити, якщо вас почали шантажувати фотографіями та як видалити небажані фотографії з мережі.Цей онлайн-бот допоможе знайти відповіді на
    Ще одним цікавим Telegram -ботом є solomia_bot
   Проєкт розроблений за ініціативою "Я зможу!" Фонду Олени Пінчук. Розробники проєкту зазначають, що створили його на противагу користуванню неперевіреною та застарілою інформацією з інтернету. Там є номери телефонів служб, куди можна звернутися у складних ситуаціях: від психологічної напруги до допомоги постраждалим від насильства.
Але не забувайте, рідні – це ті люди, до яких ви точно можете і повинні звернутися за допомогою. Адже саме вони знають вас найкраще та точно допоможуть та підтримають у вирішенні питань, які вас турбують.
Будьте здорові!

Різномаїття професій

   Світ професій великий і складний, і знайомство з усіма професіями вимагає багато часу та можливостей. І найперше та найкраще спочатку ознайомитись з представниками певних груп професій, утворених на основі схожості між ними. Тому вибираючи професію людина спрямовує свої помисли перш за все на те, з чим вона буде працювати, тобто на предмет праці, потім на те, що вона буде робити з ним, тобто на мету праці. Важливо також знати, чим вона буде впливати на предмет, тобто знаряддя праці, і де вона буде працювати, тобто умови праці. Виходячи з цього вчені й запропонували відповідно класифікувати професії за такими ознаками: предметом, метою, знаряддями та умовами праці.
   На основі відмінностей у предметах праці всі професії поділено на п’ять типів:
  • Людина – природа (П) - предметом праці є живі організми, рослинний і тваринний світ, біологічні процеси, земля, вода: біолог, ветеринар, зоотехнік, тваринник, агроном, овочівник, садівник, лісник, геолог, океанолог тощо.
  • Людина – техніка  (Т) – предметом праці є машини, апарати й установки, технічні системи, матеріали й енергія: інженер, машиніст, шофер, кранівник, слюсар, радіомеханік, токар, сталевар тощо.
  • Людина – людина  (Л) – предметом праці є самі люди, групи людей чи колективи: офіціант, продавець, лікар, вчитель, вихователь, юрист, екскурсовод тощо.
  • Людина – знакова система (З) – предметом праці є схеми, цифри, умовні знаки, формули, слова, шифри, коди, таблиці: програміст, статист, економіст, коректор, друкарка, комірник, обліковець, кресляр, топограф.
  • Людина – художній образ (Х) – предметом праці є художні образи, їх роль, елементи та особливості, засоби їх побудови: ювелір, фотограф, актор, письменник, музикант, художник.
За метою праці виділяють три класи професій:
  • Гностичний клас (Г) професій: досліджувати, розпізнавати, відрізняти, визначати, перевіряти; розбиратись у складних явищах, оцінювати (робити висновки на основі різноманітних ознак об’єкта), перевіряти за наперед відомими ознаками, сортувати і т. ін.: контролер технічного контролю (техніка), коректор (знакова система), критик (художній образ), санітарний лікар (людина), лаборант хіміко-біологічного аналізу (природа).
  • Перетворювальний клас (П) професій пов’язаний з активним перетворюванням предмету праці, його обробкою, переміщенням, упорядкуванням, обслуговуванням, здійсненням впливу на нього, організацією праці. Причому, в одних випадках може відбуватись перетворення безпосередньо в процесі дії на об’єкт праці, а в інших – перетворювальна діяльність спрямовується на види енергії, інформацію, різні процеси: столяр (техніка), учитель (людина), рільник (природа), кресляр (знакова система), реставратор (художній образ).
  • Клас пошукових (В) характеризують професії практичної праці, близькі до класу перетворювальних – винайти, придумати, знайти новий варіант, сконструювати: вчений, конструктор-модельєр одягу, конструктор меблів, дизайнер, аранжувальник квітів тощо. Останній клас нечисленний за кількістю віднесених до нього професій.
У залежності від знарядь (засобів) праці професії поділяють на чотири відділи. Це професії пов’язані з використанням:
  • ручних (Р) знарядь праці – викрутка, гайковий ключ, молоток, долото, електричний дриль, фарборозпилювач, пневматичний відбійний молоток і т. ін. – слюсар-складальник, монтажник радіоапаратури, столяр, тесля, ювелір, гравіювальник, хірург, стоматолог, музикант тощо;
  • машин (М) з ручним керуванням, їх ще можна назвати професіями машинно-ручної праці – це токар, фрезерувальник, машиніст баштового крана, машиніст тепловоза, тракторист-машиніст та ін.;
  • автоматизованих і автоматичних (А) систем, машин, апаратів, роботів – оператор прокатного стану, диспетчер енергосистеми, апаратник хімічного виробництва, оператор автоматичних потокових ліній, сталевар, друкар, ткаля та ін.;
  • функціональних засобів (Ф), знарядь праці – роль знарядь праці тут відіграють функціональні засоби поведінки та мови людини, жести, вимова звуків, слів, виразів, змістові та емоційні інтонації, міміка обличчя або окремі властивості організму – вчитель, вихователь, диктор, актор, диригент хору чи оркестру. Функціональним засобом може бути і організм людини (артист балету, спортивний тренер, співак, акробат).
За умовами праці всі професії поділяються на чотири групи:
  • побутові (П) – праця вумовах звичайного побутового мікроклімату – бухгалтер, економіст, бібліотекар, кресляр, вчитель, конструктор та ін.;
  • праця на відкритому повітрі (В) – будівельник, пожежник, рільник, лісник, агроном та ін.;
  • праця в незвичайних (Н) умовах: на висоті, під землею, під водою, в повітрі, у космосі, в гарячих цехах тощо – шахтар, водолаз, монтажник сталевих конструкцій, космонавт, пілот тощо
  • праця з підвищеною моральною (М) відповідальністю за здоров’я і життя людей, матеріальні цінності – лікар, вчитель, інспектор міліції, інженер з техніки безпеки, суддя, продавець, інкасатор, касир.